Türkiye’nin Manzaraları [Landscapes Time Lapse]

Arka arkaya belirli aralıklarla çekilmiş fotoğraf karelerinin birleştirilmesi ile oluşan kısa filmlere zaman atlamalı çekim tekniği ya da genel olarak time lapse şeklinde biliyoruz.

Geçtiğimiz hafta sizleri ülkemizden Abdüsselam Sancaklı’nın İstanbul in Motion – Volume Zero ismini verdiği time lapse videosuyla tanıştırmıştık. Bu hafta yine kendisinin 2010 ve 2012 yılları arasında yaptığı çekimlerden oluşan “Landscapes” isimli time lapse videosunu tanıtıyor olacağız.

Ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden birisi olan Kapadokya’nın yansıra Bursa’da Uludağ ve Malatya’dan Türkiye manzaraları ile sunulan bu time lapse videonun süresi 4 dk 21 sn ve müzikler için Hans Zimmer’den “Time” kullanılmış.

Landscapes Time Lapse Video Çekiminde Kullanılan Kamera ve Ekipmanlar

Önümüzdeki dönemde Kapadokya’da Museum Hotel sponsorluğunda gerçekleşecek yeni çalışması Cappadocia in Motion tamamlandığında yine Türk Nikon üzerinde sizlerle paylaşıyor olacağız. Abdüsselam Sancaklı’nın çalışmalarını takip etmek için Time Lapse üzerine oluşturduğu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin Manzaraları [Landscapes Time Lapse]


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."