North Carolina’da Yıldız İzleri (Star Trails Time Lapse)

Fotoğraf çekim teknikleri arasında kuşkusuz en çok ilgi çeken uzun pozlama ve uzun pozlama denildiğinde ise yıldız izlerini pozlamak ön plana çıkmaktadır. Açık bir gökyüzünde yıldızları izlerken bulb modda yaklaşık 1 saate yakın uzun pozlanabilen yıldızlar, doğru teknikler uygulandığında sonuçları güzel ve keyifli fotoğraf kareleri oluşturmaktadır.

Arka arkaya belirli aralıklarla çekilmiş fotoğraf karelerinin birleştirilmesi ile oluşmuş kısa filmler Time Lapse olarak adlandırılıyor. Daniel Dragon Films tarafından yapılmış olan “Startrails Timelapse Carolina” videosunda North Carolina’nın doğu ve batı yakalarında pozlanmış yıldızların oluşturduğu görsel şöleni izleyebiliyorsunuz. Yaklaşık 2 yıl boyunca çekilmiş yıldız izlerinden oluşturulan bu time lapse videonun müziği ise Bassic – “Valar, pt.2”.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."