Nikon AF-S (AF-Silent Wave Motor): 1998

Nikon lens terimlerinin karşılığı olarak en çok sorulan kısaltmalardan bir tanesi olan Nikon AF-S (AF-Silent Wave Motor) özelliğinin ne olduğunu ve AF-S özellikli lenslerin günümüzde hangi gövdelerle ne şekilde bir uyum içerisinde olduklarına kısaca bakalım.

Nikon’un 1998 yılında duyurduğu “Silent Wave Motor” (SWM) özelliği kullanan AF-S isimli lensler ile artık hem daha sessiz hem de daha hızlı bir şekilde netleme yapma imkanı oluştu. Entegre bir şekilde ultrasonik bir odak motor içeren AF-S özellikli lensler ilk çıktığı zamanlarda $1500 fiyat civarında satılan lenslerde kullanılırken artık günümüzde neredeyse $100’lık objektifler üzerinde bile bulunmaktadır.

Tüm AF-S özellikli lensler aynı zamanda AF-D özelliğine sahiptirler. Manuel odak yapabilen kameralarda hala gayet iyi çalışmaktadırlar.

Eğer elinizde bulunan Nikon Gövde bünyesinde AF motoru barındırmıyorsa ki buna giriş seviyesinde bulunan Nikon DSLR gövdeleri örnek olarak verebiliriz. O zaman bu gövdeler için AF-S özellikli üzerinde otomatik netleme yapabilen motora sahip objektif kullanmanız gerekmektedir.

Nikon D3000, Nikon D3100, Nikon 5100 ve hatta yeni duyurulan Nikon D3200 ve Nikon D5200 fotoğraf makinelerinin bünyelerinde AF motoru bulunmamaktadır.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."

 • Murat Beşbudak

  Verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı.. Teşekürler.
  Nikon DX
  G
  ED
  İçin de bilgiler bekliyoruz..

 • sjey

  peki d7000 de af motoru gövdede…af lenslerin bi müddet sonra üretiminin durup komple af-s lenslerin üretileceği söyleniyo…d7000 d90 gibi makinelerde af-s lensler çalışırmı?

  • Alper Orus

   d90 ve d7000 gibi makinelerde şu anda AF-S lensleri kullanabiliyorsunuz.