Nikon AF-n Dönemi (AF-new cosmetics): 1990

Bu yeni kozmetik erken döneme ait AF lenslerle yeni versiyonları ayırt etmek için geliştirilmiştir.

1980’lerin ortalarındaki ilk AF lenslerin, elle netlik yapılan netlik halkası hem sert hem de inceydi ve bu özelliğinden dolayı kimse sevmiyordu. Nikon, AF motorun çevirdiği ama büyüklüğü nedeniyle el ile tutma zorluğu olan lensi ürettiklerinde, kimsenin bu lense dokunmak istemeyeceğini düşünüyordu.

Öte yandan fotoğrafçılar ise üzeri plastikler kaplanmış, geleneksel olarak kullanılan geniş netlik halkası tercih ediyorlardı.

Bu nedenle AF-n lensler 1980’lerin plastik kaplamalı netlik halkalı modeli ile erken döneme ait gerçek netlik halkası olmayan AF modelleri arasında çizim farkları kadar önemsiz farkla kullanılmıştır.

Bu günün AF lensleri kesinlikle 1980’lerin geç devrine ait AF-n lenslerinden daha yenidir. Büyük bir yeniden dizayn olmadıkça yeni bir adlandırma kullanılmamıştır. Sadece AF-D lens olan 28 mm f/2.8D AF lensi son olarak E serisi lensin 5 eleman dizaynı modernize edilip 6 elemana çıkartılarak 1998 yılı civarında güncellenmiştir.


Ümit Alper TÜMEN

Ümit Alper Tümen 1989 Yılından bu yana fotoğraf çekiyor ve çeşitli fotoğraf sitelerinde ilgisini çeken teknik konuların çevirisini yaparak blogunda yayınlıyor. Ümit Alper Tümen'e göre Fotoğrafçı; Olaylara ve konulara kimsenin bakmadığı açılardan bakıp, gören ve kaydedebilen kişidir. Bir anlamda zamana ve olaylara tanıklık etmektedir. Fotoğrafçı, Bir fotoğrafın aynısının milyarlarca kare çekilse bile kesinlikle ilk çekilen fotoğrafla aynı olmayacağının bilinciyle fotoğraf çeker. ÇÜNKÜ FOTOĞRAF ÇEKTİĞİ O AN EŞSİZDİR...