Nefes Kesen Bir Time Lapse Videosuyla Bir Şehrin Uyanışını İzleyin

Türkçe karşılığını daha önce “Zaman Atlamalı Çekim Tekniği” olarak ifade ettiğimiz Time Lapse için kısaca bir tanımda bulunmak istersek herhalde –arka arkaya belirli aralıklarla çekilmiş fotoğraf karelerinin birleştirilmesi ile oluşmuş kısa film– diyebiliriz

Fotoğrafçı Tom Ryaboi tarafından düzenlenen ve City Rising olarak isimlendirilen dört dakikalık time lapse videosu, Toronto şehrinin farklı görünümlerini sunarken, şehrin en ünlü silüeti olan CN Tower binasını da içeriyor. Tom Ryaboi videosunu şu sözlerle ifade ediyor.

Yer ve gök arasındaki sınırın belirsiz olduğu ve şehrin sakin güzelliğinin sessizce aşağı doğru yayılarak kendini bıraktığı anda “City Rising” çalışması ile şehri insanların hiç görmedikleri şekilde göstermek istedim.

Günbatımından şafağa bir şehrin yükselişinin nefes kesen time lapse videosunu izlerken aynı zamanda o şehrin nasıl güne başladığını da gayet net görebileceksiniz.

City Rising – Time Lapse


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."

  • Halil Demir

    gerçekten harika yorum yok !!!!1