Nasa’dan Milyar Piksellik Mars Panorama Keşfi

National Aeronautics and Space Administration olarak bilinen NASA, Mars ile ilgili bilinmeyenleri ortaya çıkarmaya ve kızıl gezegeni keşfetmek isteyenlere yeni materyaller üretmeye devam ediyor.

NASA, Mars gezegeni keşiflerinde kullandığı Curiosity gezgini tarafından yüzeyde çekilen fotoğraflar yardımıyla kızıl gezegenin panoramik bir görüntüsünü oluşturdu.

Buna göre Curiosity gezgini tarafından Mars yüzeyinde çekilen 900 fotoğraf birleştirilerek 1.3 gigapiksellik panoramik görüntüsünü oluşturulmuş. Böylelikle NASA’nın oluşturduğu “Mars Exploration Program” sitesinde panoramik olarak Mars’ın yüzeyi gezilebiliyor.

Nasa’dan Milyar Piksellik Mars Panorama Keşfi

nasa-milyar-piksel-mars-panorama

1.3 milyar piksel çözünürlüğündeki panoramik görüntüler için fotoğraflar Ekim 2012 başı ve Kasım 2012 sonu arası çekilmiş.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."