Gece ve Gündüz – Kuala Lumpur Time Lapse Video

Türkçe karşılığını daha önce “Zaman Atlamalı Çekim Tekniği“ olarak ifade ettiğimiz Time Lapse videolarını sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Arka arkaya belirli aralıklarla çekilmiş fotoğraf karelerinin birleştirilmesi ile oluşan bu kısa filmler hem arka planda harcanan emeğe saygı hem de ortaya çıkan sonuç olarak seyir zevki yüksek görselleri bizlere sunuyor.

Fotoğrafçı Rob Whitworth tarafından düzenlenen ve Kuala Lumpur DAY-NIGHT olarak isimlendirilen time lapse videosu, Kuala Lumpur şehrinin süper modern binalarının yanısıra çeşitli kültürel farklılıklarla beraber şehrin geceden gündüze değişimini farklı bir gözle sunuyor. Bu time lapse videonun hikayesini istatistiklere dökmek gerekirse, R ob Whitworth bu çalışma için 5 ay, 400 saat, 4 kamera , 40 çekim denemesi, 640 GB veri ve tam 19,997 fotoğraf çekmiş.

Kuala Lumpur Time Lapse Video Çekiminde Kullanılan Kamera ve Ekipmanlar


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."