Fotoğrafta Sağ ve Sol Beyin Testinin Etkisi – İllüzyon

Hatırlarsanız sizlere geçtiğimiz aylarda “Fotoğraf Çekerken Doğru Gözünüzü Kullanıyor Musunuz?” diye sormuştuk ve basit bir testle baskın gözünüzü nasıl tespit edebileceğinizi aktarmaya çalışmıştık. Bugün ise fotoğraf çekimlerinizde sağ ve sol beyin testinin etkisini ne kadar görüyorsunuz ve bu dansçı kız animasyonundan yola çıkarak fotoğraf çekimlerinizde daha çok sayısal mı yoksa sanatsal mı düşünüyorsunuz diye sormak istiyoruz.

Sağ ve sol beyin testi ile internette henüz karşılaşmamış ve bu nedir diye merak edenler için kısaca bahsedelim. Dansçı bir kız kendi etrafında dönüyor. İnternette sağ ve sol beyin testi olarak geçen bu illüzyonda kızın dönüş yönü herkese göre farklı olabiliyor. Eğer dönüş yönünü sağa doğru görüyorsanız beyninizin sol tarafını (analizci, mantıkçı, sayısal), eğer sola doğru döndüğünü görüyorsanız beyninizin sağ tarafını (sanatsal) kullandığınızı belirten ifadeler olsa da, bu durum dans eden kız animasyonunu yaratan web tasarımcısı Nobuyuki Kayahara’nın çizgileri kullanmadaki büyük başarısından kaynaklanıyor.

 

Algıda seçiciliğin ve görsel belirsizlikte stabil olmayan algının değişkenliğini iki durumlu bir şekilde ve herkese göre farklı şekilde sunan silhouette illusion ya da internetteki popüler tabiriyle sağ ve sol beyin testinin etkisini ya da sonuçlarını çektiğiniz fotoğraflarda ne kadar görüyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyoruz. Basitçe yukarıda resme bakıp teste katılabilirsiniz.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."

 • ayfer

  baktıkça önce sağa sonra sola dönüyor . bu ne demek ikisini birden görmek?

 • Mahmut Altıaylık

  Hep sağa dönüyor .bir türlü sola döndüremedim….:)

 • Yakup

  aga başım döndü u ne yaa bi sağa bi sola dönüyo :S

 • moses

  bence çok saçma
  bir müddet sağ sonra sola dönuyor
  her ikisinide gördüm

 • moses

  eğer sağdan dönmesini istiyorsan, beynine sağdan dönder deyip kız sağdan dönmeye başlar
  eğer soldan dönmesini istiyorsan aynı şekide yapıp bu sefer soldan döner.
  gözle değil beyin gözleye bakınca oluyor

 • moses

  arkadaşlar buldum!!! 🙂

  resmin yukarısına sola baktığınızda kız sağdan sola dönuyor
  aşağı sola baktığınızda sola dönuyor