Diyafram Nedir ve Fotoğrafı Nasıl Etkiler?


Nikon gövde ve lenslerimizde “f” ile gösterilen değerler görürüz. Peki nedir bu f?

Diyafram Nedir?

Objeden yansıyan ışınların ne kadar  yoğunlukta ve şiddette aynanın üzerine geleceğini kontrol eden sisteme diyafram denir. Diyafram objektifin içerisinde ve genellikle merkezindedir. İngilizce Aperture (açıklık) kelimesiyle ifade edilir. Nikon makinalarımızda A modu (diyafram öncelikli mod) ile karşımıza çıkar. Diyaframı bir evin penceresindeki jaluzi perde gibi düşünebilirsiniz. Jaluzi kapalı ya da kısıksa evin içine o kadar az ışık girer. Jaluzi ne kadar çok açık olursa evin içine o kadar çok ışık girer. Açıklık ne kadar fazlaysa ortamdaki ışık o kadar çabuk toplanarak aynaya ulaşır. Bu durum aynı zamanda ışığın az olduğu ortamlarda daha etkili fotoğraf çekmemizi sağlar.


 

Diyafram Hangi Değerlerle Gösterilir?

Diyafram f değeri ile ifade edilir. f 1.0- f 1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16… gibi değerler alır. Her değer artışında makineye giren ışık miktarı bir önceki miktarın yarısına iner. Yani sayı büyüdükçe diyafram açıklığı azalır. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi düşük f değerinde diyafram bıçaklarının açıklığından dolayı içeri daha fazla ışık girecektir. Aşağıdaki örnekte f/16 da en az ışık girecektir.

 

 

Diyafram Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Diyafram sadece ışık miktarını ayarlamaz. Oluşan görüntüyüde doğrudan etkiler. Sensöre ne kadar az ışık düşerse Örneğin açık diyafram (küçük f değeri ) odaklama yaptığımız bölge netken, geriye kalan alanların bulanık olmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda fotoğraftaki konunuzun daha belirgin olmasını sağlar. Yani netlemiş olduğunuz konu diğer alanlardan tamamen ayrılır (lensinizin özelliklerine ve konuya olan uzaklığınıza göre bu etki değişir). Tam tersi olarak fotoğrafınızda daha geniş bir alanın net çıkmasını istiyorsanız  f değerini yükseltmemiz (büyük f değeri) gerekecektir (Örneğin manzara çekimlerinde). Nikon fotoğraf makinanızı A moduna aldıktan sonra tekerlek yardımıyla diyafram açıklığı değiştirilebilir(diğer modlara ilerleyen konularda değinilecektir).

 

Diyafram Değerleri Nasıl Okunur?

Lenslerin sahip oldukları bu diyafram değerlerini nasıl okuruz. Nikon 18-105 mm VR Lens f/3.5-5.6G ED kit lensinde bu değerleri açıklayalım.

 

Kit lensimizin üzerinde f/3.5-5.6 yazmaktadır.

İlk değer yani f 3.5 en küçük odak uzaklığında lensimiz sahip olduğu en küçük f değeri

İkinci değer f 5.6 ise en büyük odak uzaklığında lensimiz sahip olduğu en küçük f değeri‘ni ifade etmektedir.

 

Eğer nikon 50mm f /1.4 gibi sabit odak uzaklıklı bir lensiniz varsa, tek bir odak uzaklığı olduğu için o odak uzaklığındaki en geniş diyafram değeri yani en küçük f değeri lensin üzerinde yazmaktadır.

Fotoğraf çekmenin üç temel faktöründen diğer ikisi olan “Estantene nedir?” ve “ISO nedir?” isimli yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


 • tubans

  Çok aydınlatıcı, kolay ve anlaşılır bir yazı olmuş. Diğer yazılarınızı da bekliyoruz. İlker Bey.

 • alperor

  Çok güzel bir yazı.Tebrikler. Diyaframımız açık fotoğraflarımız keskin olsun. 🙂

 • çok faydalı bir yazı olmuş.

 • Yusuf Demirci

  Teşekkürler konu hakkındaki bilgi dağarcığım arttı. devamını bekliyorum 🙂

 • Mahmut Altıaylık

  Diyafram fotoğrafı nasıl etkiler *** başlığı altındaki konuda
  sensöre nekadar az ışık düşerse odaklama yaptığımız alan net geri kalan arka plan flu olur demişsiniz ..bu nun anlamı diyaframı kısmakmı yada açmakmı .burda bir ifade sürçmesi var zannedesem..mesela ben 18-105 mm lensi kullanarak 85 mm vada 105 mm de f 5,6 da 2- yada 3 metreden bir portre çektiğim zaman netlediğim portre gayet net ve arka plan flu oluyor .yani portre arka plandan ayrılmış oluyor.ama dediğiniz gini f değerini kısarsak yani sayısall olarak artırırsak mesela f 11 gibi daha çok net alan elde ediyoruz…tabi enstantane değerleride bu ayarlara göre değişkenlik göstermektedir ..selam ve hürmetlerimle

 • Özgür Yıldırım

  Lensin üzerindeki bu f değeri 18 mm. de minimum 3.5 oluyor şeklinde ifade etmişsiniz. Merak ettiğim konu 18mm de body üzerinden daha küçük bir f degeri ayarlayamazmiyim?

 • Kadircan Öksüzoğlu

  Teşekkürler