D7000 ile Geceden Gündüze Zaman Dilimi Fotoğraf ve Videosu

Avrupa Güney Gözlemevi’nden Gabriel Brammer gece ve gündüz arasındaki zaman dilimini farklı bir şekilde göstermek için Kuzey Şili’deki ESO’nun çok büyük teleskoplarını kullanarak zaman dilimi fotoğrafları ve videosunu üretti.

Brammer’ın elde ettiği fotoğraflar aslında time-lapse projesinin bir parçası. Projede kullanılan kamera ise Nikon D7000. Pozlamaların her 6 dakikada otomatik bir dizi ile alındığı fotoğraflar,  Nikon D7000 ve geniş açı lens Tokina 11-16mm kullanılarak f/2.8 diyaframda çekilmiş.

Day/Night at the ESO VLT videosunda alınan her kare, 30 farklı time lapse pozlamasının bir karışımından üretilmiş. Her bir zaman dilimi 6 dakika arayla alınmış. Buna göre her karedeki 30 farklı dilim günün 3 saatine denk geliyormuş.

Nikon D7000 ile yapılmış yeni teknik zaman dilimi videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."