Anket : Vizör mü? LCD Ekran mı? Hangisini Daha Sık Kullanıyorsunuz?

Türk Nikon haftalık anket serisinde bu hafta fotoğraflarınızı çekerken nereden baktığınızla ilgili bir soru soracağız. Vizör’e bakarak mı yoksa kullandığınız kameranın arkasında bulunan LCD ekrana bakarak mı fotoğraflarınızı çekiyorsunuz? Ya da biraz optik biraz dijital belirli durumlara göre her ikisini birden mi kullanıyorsunuz?

Vizör mü? LCD Ekran mı? Hangisini Daha Sık Kullanıyorsunuz?

Kullandığınız kameraya ve elbette sizin alışkanlıklarınıza göre değişebilen bu durum, muhtemelen DSLR kullanıcıları için ağırlıklı vizör (viewfinder) olacaktır. Benzer bir durum aynı alışkanlığın kompakt kamera kullanıcılarında karşımıza LCD ekran olarak çıkmasını sağlayabilir. Bu yüzden bu haftaki anket sorusu Vizör mü? LCD Ekran mı? Hangisini Daha Sık Kullanıyorsunuz? üç şıkka sahip.

 1. Vizörden bakmayı tercih ederim.
 2. LCD ekranı kullanarak çekim yapıyorum.
 3. İkisini birden ara ara kullanırım.

Basit bir şekilde “Vizör“, “LCD ekran” ya da “İkisi birden” seçimlerinden birisini seçerek katılabileceğiniz anketimiz hafta boyunca Türk Nikon anasayfada ve sağ panelde yer alacaktır. Oylarınızı ve eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz.


Alper Orus

2006 yılından itibaren tasarımını ve altyapısını oluşturduğu teknoloji sitesi Mürekkep.Org ile uğraştıktan sonra, 2011 yılında Türk Nikon'u tasarım, altyapı ve içerik olarak hayata geçirdi. "Fotoğraf sanatı, insanın bakış açısını yalın bir şekilde sunduğu ve kendine özgü şekilde bu bakış açısını yansıttığı bir sanattır. Teknolojinin geliştiği her noktada bu bakış açısını sergileyen yine insanın ta kendisi olacaktır."

 • Elbette vizör.

 • durukan

  Tabiki her zaman için vizör tercihimdir, fakat bazı durumlarda topluluk gibi fotohaber anlamında çekecegim şahısı göremiyorsam LCD tercihim oluyor…

 • Ibrahim Cmrdık

  kesinlikle daima vizör.

 • Hilmi ŞAHİN

  Sıklıkla vizör kullanıyorum. Çok nadir olarakta LCD kullanıyorum.

 • Serkan

  Benim nalet L310’da vizör bile yok. Nasıl yapıyım.

 • Ömer Can Yücesoy

  D5100 Kullanıcısıyım LCD ekranı Live View Çekimlerinde daima kullanırım ama Vizör Lcd fark etmez sonuçta Nikon kalite ve fark ortada

 • İkisini birden ara ara kullanırım. Ancak tercihim hep vizör’den yana.

 • turan aktaş

  bence vizör olmalı